• V enem dnevu 100 novih programerjev

V sklopu evropske iniciative Teden programiranja bo v soboto, 14. oktobra, na Fakulteti za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani več kot 100 ljudi različnih generacij na brezplačni delavnici Osnove programiranja v pythonu zamenjalo vlogo običajnega uporabnika računalnika za vlogo ustvarjalca novih svetov. Postali bodo programerji in programerke v računalniškem jeziku python.

Računalništvo je sedanjost in prihodnost vseh nas, zato na Fakulteti za računalništvo in informatiko želimo, da bi se čim več ljudi odločilo pridobiti in nadgraditi svoja računalniška znanja. V okviru Tedna programiranja (codeweek.eu) smo pripravili delavnico, na kateri se bodo udeleženci spoznali s programskim jezikom python, nato pa bodo ob pomoči asistentov in študentov fakultete napisali svoje prve programe.

Python je zelo razširjen programski jezik, ki je zaradi enostavnih pravil hitro razumljiv tudi začetnikom in jim omogoča hiter napredek v prvih korakih programiranja. Z njim lahko razvijemo različne programe, od preprostih skript do numerično zahtevnih programov za analizo konstrukcij ter sodobnih spletnih aplikacij – omejitev skorajda ni. »Študenti se s programskim jezikom python srečajo že v prvem letu študija, zato želimo tovrstno znanje omogočiti tudi tistim, ki ga nikoli niso bili deležni. Računalniška pismenost namreč ni le pregledovanje elektronske pošte in brskanje po spletu, ampak je veliko bolj kompleksen in zanimiv svet, z neskončnimi možnostmi ustvarjanja, če se vanj le dovolj poglobimo,« je povedal dr. Luka Fürst, asistent na Fakulteti za računalništvo in informatiko ter izvajalec delavnice.

Na delavnico se je prijavilo več kot 100 ljudi različnih generacij, od osnovnošolcev in srednješolcev do študentov in nekoliko starejših, ki želijo ostati v stiku s hitrim razvojem računalniškega področja. Porast zanimanja za računalništvo in dvig zavesti o pomembnosti računalniške pismenosti med vsemi generacijami je prava smer razvoja družbe, ki želi biti konkurenčna na svetovni ravni.