• Ali umetna inteligenca zna govoriti slovensko?
V medijih

Gost oddaje Podobe znanja na Programu ARS je bil prof. dr. Marko Robnik Šikonja, predstojnik Katedre za umetno inteligenco na Fakulteti za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani. V oddaji "Medjezikovni prenosi modelov so upanje za majhne jezike" se je o mednarodnem projektu Embeddia s profesorjem pogovarjala novinarka Urška Henigman.

Pri vse bolj prisotnih različnih jezikovnih tehnologijah, med katere spadajo tudi govorni asistenti in urejevalniki besedil, prednjačijo jeziki z veliko govorci. Kakšna je prihodnost majhnih jezikov, med katere spada tudi slovenščina s komaj 2,5 milijona govorcev po svetu - jo bo umetna inteligenca razumela in jo bo znala uporabljati? Uporaba globokih nevronskih mrež je namreč bistveno izboljšala uspešnost pristopov umetne inteligence pri obdelavi naravnega jezika, od prepoznavanja govora do strojnega prevajanja in nalog razumevanja besedila, kot je analiza sentimenta.

Vabljeni k poslušanju: