• Diplomanti z najbolj iskanim poklicem

Dekanja Fakultete za računalništvo in informatiko (UL FRI) izr. prof. dr. Mojca Ciglarič je 16. decembra 2019 v Zbornični dvorani Univerze v Ljubljani podelila 101 diplomsko listino novim diplomantkam in diplomantom ter magistricam in magistrom. Za popotnico na poklicni poti je diplomantom spodbudne besede namenil slavnostni govorec, Tomi Ilijaš.

V svojem nagovoru je dekanja izr. prof. dr. Mojca Ciglarič diplomantke in diplomante opomnila, da imajo kot univerzitetno izobraženi strokovnjaki s področja računalništva veliko odgovornost pri uvajanju in uporabi novih tehnologij ter informacijskih rešitev: »Delajte dobro, delajte zagnano, raziskujte meje možnega v računalništvu. A obenem tudi sodelujte v razpravah, sooblikujte družbeni okvir, delite svoje znanje in vedno razmišljajte kritično.«

Slavnostni govor na podelitvi je imel Tomi Ilijaš, direktor visokotehnološkega podjetja Arctur, ki je približal uporabo zelo zmogljivega računalništva majhnim in srednje velikim podjetjem. Je član svetovalnih teles evropskih združenj in iniciativ na področju zelo zmogljivega računalništva, kot sta EuroHPC in PRACE, ter član strateškega svet Fakultete za računalništvo in informatiko. Po srcu računalničar je diplomiral na Univerzi v Ljubljani na Fakulteti za elektrotehniko, že več let pa sodeluje tudi s Fakulteto za računalništvo in informatiko, trenutno na prenosu tehnologij Industrije 4.0 na t. i. Turizem 4.0.

V svojem slavnostnem nagovoru je izpostavil, da v današnjem svetu, ki ga dominira digitalna tehnologija, presenetljivo majhen delež ljudi razume, kako ta tehnologija v resnici deluje: »Vi, dragi diplomanti, ste zagotovo med temi redkimi posvečenimi, lahko bi tudi rekli, da pripadate eliti, ki razume in ki zna.«

Diplomatom je predstavil področja, s katerimi se je ukvarjal, in jih opozoril, da bodo v njihovih karierah drugi mejniki, drugačne tehnologije in novi izzivi. Nekateri bodo gradili poslovne informacijske sisteme, drugi ustvarjali na področju obogatene in navidezne resničnosti, tretji bodo šli še globlje, do paralelnega programiranja in umetne inteligence.

Ob tem je izrazil prepričanje, da diplomantov in diplomantk FRI za službe ne sme skrbeti: »Imate izobrazbo, imate poklic, ki spada med najbolj iskane na svetu, poleg tega pa tudi med najbolj univerzalne. Vsak od vas se lahko usede na letalo in pristane na kateremkoli koščku našega planeta in takoj prične z delom.«

Več preberite v slavnostnem nagovoru Tomija Ilijaša.