• Rektor Igor Papič in novoizvoljenji rektor Gregor Majdič študente pozvala k cepljenju
NoviceObjave

Objavljamo skupno pismo rektorja UL prof. dr. Igorja Papiča in novoizvoljenega rektorja UL prof. dr. Gregorja Majdiča, s katerim študentke in študente pozivata, da se še pred pričetkom novega študijskega leta cepijo. Univerza v Ljubljani bo v mesecu septembru organizirala posebna cepilna mesta za študentke in študente.

Spoštovane študentke in študenti,

bliža se novo študijsko leto, žal pa situacija mesec dni pred njegovim začetkom ni optimistična. Okužbe, podobno kot lani, eksponentno naraščajo, povečuje se število bolnikov v bolnišnicah, med njimi je tudi vedno več mladih. Prepričana sva, da si vsi ponovno želimo izvedbo celotnega študijskega procesa v živo, saj je bilo leto in pol epidemije ter študija na daljavo vsekakor dovolj. A ponovno varno izvajanje študijskega procesa v predavalnicah in laboratorijih bo mogoče le ob obveznem izpolnjevanju pogoja PCT.

Za preprečevanje širjenja epidemije imamo kakovostno orodje – cepivo. To seveda ne predstavlja stoodstotne zaščite in podobno kot katero koli zdravilo tudi cepivo ne učinkuje enako pri vseh bolnikih. Številne raziskave so potrdile, da cepljenje ščiti pred težjim potekom bolezni in tako zmanjšuje potrebo po bolnišničnem zdravljenju. Prav slednje je nujno za vzdrževanje optimalnega delovanja zdravstvenega sistema, v katerega smo vključeni vsi. Preprečevanje prezasedenosti bolnišnic in varovanje zdravstveno in starostno ranljivih skupin je zato med glavnimi cilji vseh ukrepov v epidemiji bolezni covid-19.

Na Univerzi v Ljubljani smo z Zdravstvenim domom Ljubljana organizirali cepilna mesta v okviru fakultet in akademij. Cepljenje s cepivom Pfizer smo že izvedli na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo. Na drugih lokacijah članic bomo s cepljenjem nadaljevali v prvem tednu oktobra, s cepivom oz. cepivi, ki bodo takrat na voljo.

Vse študentke in študente ter zaposlene, ki se za cepljenje še niste odločili, vabiva, da septembra obiščete eno od uradnih cepilnih centrov po Sloveniji: www.cepimose.si/aktualno/cepilni-centri ali se prijavite na eno od naših cepilnih mest v oktobru in s cepljenjem prispevate k običajnemu začetku študijskega leta. Več informacij o terminih bo kmalu na voljo na tej povezavi.

Vsi se zavedamo, da popolnosti ni, obstaja pa verjetnost. Prav na izračunu verjetnosti temelji znanost. Z zaupanjem vanjo bo verjetnost, da bomo spet živeli čas pred epidemijo, bistveno večja.

Lepo vas pozdravljava in ostanite zdravi.

Prof. dr. Igor Papič, rektor
Prof. dr. Gregor Majdič, novoizvoljeni rektor