• Iskanje zdravila za COVID-19 s pomočjo umetne inteligence
V medijih

Alumna Fakultete za računalništvo in informatiko dr. Marinka Žitnik je za MMC spregovorila o iskanju morebitnega zdravila za novo koronavirusno bolezen COVID-19 z uporabo umetne inteligence.

Dr. Marinka Žitnik sodeluje v kozorcijih Al Cures z MIT in COVID-19 Task Force s Harvarda, kjer s pomočjo algoritmov strojnega učenja, ki jih je razvila s sodelavci, pospešeno iščejo katera zdravila in njihove kombinacije so najbolj obetavni kandidati za zdravljenje COVID-19. Prednost takega načina iskanja vidi v tem, da je možno namen uporabe že obstoječih zdravil na trgu "preprosto razširiti in se jih tako lahko hitro začne predpisovati." Tu je tudi velika časovna prednost, saj lahko razvoj "novega zdravila iz nove molekule traja desetletje, repozicioniranje obstoječega zdravila je možno doseči v nekaj mesecih," za primerjavo pove dr. Žitnik.

Vabljeni k branju prispevka: