• Vstopimo v študijsko leto cepljeni

Pandemija covid-19 je zelo prizadela življenja in zdravje ljudi širom sveta. Posledice zaradi ukrepov proti širjenju okužb smo čutili tudi v visokem šolstvu, kjer smo študij izvajali na daljavo. Vsi si želimo, da bi se lahko ponovno srečevali na fakulteti, hodili na predavanja in uživali v prednostih poteka pedagoških in raziskovalnih procesov, ki potekajo v živo.

Bliža se jesensko izpitno obdobje, po katerem sledi začetek novega študijskega leta. Naš skupen cilj je, da bi ga dočakali zdravi in da bi se oktobra v prostore fakultete vrnili tako študenti kot tudi pedagogi in vsi ostali kolegi, zaposleni na fakulteti. Zato na Fakulteti za računalništvo in informatiko pozivamo vse študentke in študente, brucke in bruce, da se čim prej cepite.

»Nihče si ne želi ponovitve preteklega leta, ko smo študij lahko izvajali le na daljavo. V tem času se je izjemno dokazala znanost. Skupaj smo stopili raziskovalci različnih znanstvenih disciplin in tako tudi s pomembnim doprinosom računalničark in računalničarjev razvili cepiva, s katerimi imamo zdaj možnost, da novo študijsko leto začnemo zdravi. Zavihajmo rokave, cepimo se in skupaj premagajmo covid-19.«

– Izr. prof. Mojca Ciglarič,
dekanja UL Fakultete za računalništvo in informatiko

Cepljenje bo pripomoglo, da bomo zopet v polni meri zagnali vsa področja življenja, tudi študijski proces. Cepljenje je enostaven, varen in najučinkovitejši ukrep za zaščito pred covid-19. Ne ščiti le cepljenih posameznikov, temveč zmanjšuje tudi tveganje za hitro širjenje bolezni. S cepljenjem tako ne zaščitimo le svojega zdravja, temveč tudi zdravje naših družinskih članov, prijateljev, sosedov, znancev in sodelavcev.

Pomembna so dejstva

Pomembno je, da se za cepljenje odločamo na osnovi dejstev. S cepljenjem proti covid-19 se dokazano zmanjšuje umrljivost zaradi te bolezni, nižje je število hospitalizacij, s cepljenjem pa zaščitimo tudi tiste, ki so najbolj izpostavljeni tveganju za okužbo s covid-19.

»Epidemija bolezni covid-19 nas je kot družbo vrnila v neke pozabljene čase, čase, ko so bile nalezljive bolezni nekaj vsakdanjega in so ljudje, predvsem otroci, pogosto umirali zaradi bolezni, ki so danes že pozabljene. Resda covid-19 ni tako smrtonosna bolezen, kot so bile črne koze ali bubonska kuga, a zaradi covida-19 je v Sloveniji umrlo nekaj tisoč ljudi več, kot bi jih v enakem času brez te bolezni

– Prof. dr. Gregor Majdič,
bodoči rektor Univerze v Ljubljani za mandat 2021–2025

Zanesljive in znanstveno podprte informacije o cepljenju, pripravljene na osnovi dela naših in tujih strokovnjakov javnega zdravja, so dostopne na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje.

KJE SE CEPITI? Vabljeni na cepilna mesta za študente in zaposlene na Univerzi v Ljubljani med 5. in 7. oktobrom v bližini fakultet in študentskih naselij. Cepite se lahko tudi v drugem izbranem cepilnem centru oz. mobilni enoti. Na cepljenje lahko pridete nenaročeni na odprte termine, če pa se želite cepiti v izbranem časovnem terminu, to storite s pomočjo aplikacije zVem (za naročanje ne potrebujete certifikata). Seznam cepilnih mest je objavljen na spletni strani Ministrstva za zdravje.

»Cepljenje proti covidu-19 je izbira, s katero na prvo mesto postavljamo svoje zdravje, zdravje naših najbližjih in zdravje celotne družbe. S cepljenjem ščitimo telesno in duševno zdravje, ki je bilo v času omejitevnih ukrepov pod velikim pritiskom. Tako se bomo lahko vrnili k praznovanju pomembnih življenjskih dogodkov, obiskovanju novih krajev, spontanim izletom, spoznavanju novih sošolcev in prijateljev – vrnili se bomo v normalo.«

– Zala Erič,
predsednica Študentskega sveta UL FRI